۱۳۸۸ مهر ۲۴, جمعه

دو راهکار پیشنهادی برای 13 آبان


چند هفته ای است که برای 13 آبان فکرم مشغول بوده و به راهکاری موثر فکر میکنم تا بتوان این روز را حماسی تر از روز قدس برگزار مرد و بیشتر فایده رو برای جنبش کسب نمود.
در تمامی پیشنهادها و نقدهایی که از آن پیشنهاد ها شده هم کلی تامل کرده ام. اما متاسفانه هیچ کدام چندان عملی نبوده اند و تنها پیشنهاد ماندن جمعیت در خیابان ها بود که میتوانست راهگشا باشد که متاسفانه این پیشنهاد هم بدلیل آماده نبودن بستر در شرایط کنونی، چندان مطلوب به نظر نمیرسید.
در نهایت فقط دو راهکار ساده به ذهنم رسید که در صورت عملی بودن باید معایبش را کمرنگ تر کرد.
راهکار اول، ایجاد جو روانی حرکت مردم از شهرستان ها به سمت تهران میباشد. اگرچه ممکن است استقبال چندانی از این طرح در شهرستان ها به عمل نیاید اما حداقل این فایده را دارد که حکومت نمیتواند نیروهای خود را در تهران متمرکز نماید و باید پتانسیل زیادی صرف ممانعت از حرکت مردم به سمت تهران نماید. و اگر هم موج حرکت مردم به سمت تهران گسترده باشد، عملا حکومت نخواهد توانست جلوی مردم را بگیرد. بنابراین باید به صورت سازمان یافته تری از مردم جهت حضور در تهران دعوت کرد.
راهکار دوم یک راهکار تاکتیکی است که در صورت اجرای موفق میتواند زمینه را برای هدف نهایی تر یعنی اعتصاب عمومی بسیار فراهم نماید. ایده این راهکار از تجمعات دانشجویی گرفته شده که روزگاری برای برگزاری تجمعات و به تعطیل کشاندن دانشگاه استفاده میکردیم. در اشل دانشگاه، حرکت در داخل دانشکده ها و دعوت از سایر دانشجویان و در برخی موارد نیزبا تعطیل کردن کلاس ها، سیل جمعیت را به راه میانداختیم. این راهکار بر پایه حرکت های منطقه ای مردم استوار است.
میتوان با هماهنگی ساده صبح روز 13 آبان در مقابل ادارات بزرگ تجمع نمود و از ورود کسانی که قصد ورود را دارند ممانعت کرد. این حرکت هم میتواند سبب تعطیلی آن ادارات گردد و هم میتواند نیروهای کودتا را در سرتاسر شهر و جلوی ادارات مختلف پخش نماید. پراکندگی نیروها پارامتری است موثر در جهت تضعیف توان سرکوب.
اما دست آورد مهم دیگر این راهکار را میتوان در زمینه چینی برای اعتصاب عمومی جست. بدین طریق میتوان جو اعتصاب را به داخل ادارات دولتی نیز کشاند. و در صورت موفق بودن طرح، برای اعتصاب عمومی برنامه ریخت.
از مزایای دیگر این طرح میتوان به افزایش شرکت کنندگان اشاره کرد. بدیهی است کسانی که بدلایل مختلف قصد شرکت نداشتن با دیدن موج مردمی که بصورت هماهنگ از محلات مختلف به سمت مسیرهای راهپیمایی حرکت مینمایند، به جمعیت خواهند پیوست.
منتظر انتقادات و پیشنهادات سبز دوستان هستم

۴ نظر:

 1. پیشسنهاد دوم خوب است .اما راجع به شعارها باید نظر داد.1- جنتی را باید حسابی در شعارها شست. 2- قوه قضاییه را باید مجبور کرد که عدالت را رعایت کند. 3-ساختن و داشتن بمب اتم را محکوم کنیم(مانند آقای منتظری) تا کشورهای خارجی با روحیه بهتری به ما کمک کنند چون میدانیم رژیم میخواهد با ساختن بمب اتم مردم را سرکوب کند و خارجیها را بترساند مانند کره شمالی

  پاسخحذف
 2. جوانان در کمیته‌های ۳ نفری ۲ کار انجام دهند ۱-با سبک های خود محله و فامیله خود را بیرون آورند ۲ راه حرکت نیروهای سرکوب را محدود کنند در بیرون مانع رفتن مردم به محل کار شوند هدف نهایی ماندن تا پیروزی دیگه جان به لب رسید

  پاسخحذف
 3. پویا جان با پیشنهاداتت شدید موافقم.

  پاسخحذف
 4. eldar جان، این پیشنهادت بسیار عملیه. تو هر محل، بچه های اون محل میتونن برای اون محل برنامه ریزی کنن تابا هم محلی ها اول به سمت نزدیک ترین اداره اون محل حرکت کنند و پس از تعطیلی اون جا به سمت مسیرهای راهپیمایی حرکت کنند

  پاسخحذف